بلاغُ المبین

مباهله روشن ترین دلیل باورهای شیعه

24 ذیحجّه، روز مباهله گرامی باد
     خداوند در آیۀ 61 سورۀ مبارکۀ آل عمران می فرماید:

      « فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَائَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْاْ نَدْعُ أَبْنَائَنَا وَ أَبْنَائَكمُ‏ْ وَ نِسَائَنَا وَ نِسَائَكُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتهَِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللَّهِ عَلىَ الْكَاذِبِین‏َ، و هر که با وجود این علم سوی تو آمده با تو مجادله کند بگو بیائید پسران و زنان و نفوس خویش بخوانیم و تضرع کنیم آنگاه لعنت خدا را به دروغگویان کنیم »

    روایتی در تفسیر صافی از امام کاظم نقل شده که حضرت می فرمایند:

     « هیچکس ادعا نکرده که پیغمبر در مباهله با نصاری غیر از علی ابن ابیطالب و فاطمه و حسن و حسین کس دیگری را زیر کساء وارد نموده باشد، پس تأویل اَبنائَنا حسن و حسین و تأویل نِسائَنا فاطمه و تأویل اَنفُسَنا علی بن ابیطالب است. »

     امام کاظم(ع) می فرمایند: گروهی از مسیحیان نجران حضرت عیسی(ع) را خدا و یا پسر خدا می دانستند، تا اینکه شنیدند قرآن کریم می‌فرماید: « به طور حتم، کافرند آن کسانی که می گویند خدا همان مسیح، پسر مریم است... »

     مسیحیان با شنیدن این آیات گویی آسمان را بر فرقشان کوبیدند و لذا نجرانیان در پی پاسخ به آیات قرآن بودند که نامه‌ای از رسول اکرم (ص) به دستشان رسید و در آن نوشته شده بود « تنها بنده‌ خدا باشید و تنها فرمان خدا را اطاعت کنید، این حرف من است و اگر دعوت مرا نپذیرفتید باید جزیه بدهید...

     نجرانیان از پذیرفتن سخن حق پیامبر(ص) لجوجانه سرباز زدند که در این حال آیه 61 سوره مبارکه آل عمران نازل و به پیامبر امر به مباهله با آنان شد.

     به آنان پیشنهاد مباهله شد، گفتند به ما مهلت دهید، مهلت داده شد، رسول اکرم(ص) قبل از اینکه قصد مباهله کند، عبا بر دوش مبارک گرفت و حضرت امیرالمؤمنین و حضرت فاطمه و حسن و حسین(علیهم السلام) را با خود همراه کرد و سپس فرمود: پروردگارا هر پیغمبری را اهل بیتی بوده است که مخصوص‌ ترین خلق بر آن پیغمبر بوده‌اند، خداوندا اینان اهل بیت من هستند، آنها را تطهیرشان کن. سپس جبرئیل امین نازل شد و آیه 33 سوره مبارکه احزاب که به آیه تطهیر معروف است « اِنَّما یُریدُ الله لِیُذهبَ عَنکُم الرِّجس ...» را در شأن اهل بیت(ع) آورد، آنگاه رسول اکرم(ص) آن چهار بزرگوار را برای مباهله با خود بیرون برد.

     بزرگ نجرانیان گفت: از رفتار و کردار پیامبرشان پیداست که او برحق است. من همراه او چهره‌هایی می بینم که اگر برای دعا دست بر آسمان بردارند کوه‌ها را از جا می کنند و این بیابان بر ما آتش می شود و یک مسیحی بر روی زمین باقی نمی ماند، صلاح ما نیست که با او مباهله کنیم و باید شرط جزیه را بپذیریم و به سلامت به شهر و دیار خود برگردیم که چنین هم شد.

     در پایان بازدید کنندگان عزیز و بزرگوار را جهب کسب اطّلاعات بیشتر در این زمینه اِرجاع میدم به پست « جایگاه حضرت زهراء(س) در آیۀ مباهله از منظر تفاسیر اهل سنّت » در وبلاگ دیگرم، وب  « مامان زهراء(س) عصارۀ خلقت » که آدرسش تو پست ثابت این وبم درج شده...

اعمال روز مباهله
                                                                  

1 - غسل.
2 - روزه.
3 - دو رکعت نماز مانند روز عید فطر.
4 - خواندن دعای مباهله.
5 - خواندن دعا بعد از دو رکعت نماز و هفتاد مرتبه استغفار.
6 - صدقه دادن.
7 - زیارت امیرمؤمنان علی(ع).
8 - خواندن زیارت جامعه کبیره.


+نوشته شده در چهارشنبه 15 مهر 1394 ساعت10:01 ب.ظ توسط "خلیل" | نظرات |