تبلیغات
بلاغُ المبین - از مدینه تا کربلا...

بلاغُ المبین

.....از مدینه تا کربلا.....
       نیمه ماه رجب سال 60 هجری قمری معاویة بن ابی سفیان(لع) به درَک واصل گرید و یزید بن معاویه(لع) جانشین پدر شد، یزید نامه هایی به اطراف و اکناف و ممالک اسلامی نوشت و در آن نامه ها ضمن اعلام مرگ پدر و خلافت خودش از سران ممالک اسلامی خواست تا از ملت خودشان برای یزید بیعت بگیرند و از جمله نامه ای به ولید، حاکم وقت مدینه فرستاد و در آن نامه از وی خواست که از مردم مدینه بیعت بگیرد و بطور ویژه نام افراد و رجال برجسته و متشخّصی همچون حسین بن علی(ع)، عبدالله بن عُمر و محمد بن ابی بکر را در نامه ذکر کرده بود و متذکّر شده بود که مؤکّداً از این افراد بیعت گرفته شود.

     نامه یزید که به دست والی و حاکم مدینه رسید، ولید موضوع را به اطلاع امام حسین(ع) رساند، البته اتفاقاتی در جریان اطلاع رسانی و طرح این قضیه بین امام حسین(ع)، ولید بن عتبه و مروان حکم در کاخ ولید افتاد که ما اینجا جهت اجتناب از اطاله کلام در مقام بیان آن نسیتیم.

     بالاخره امام حسین(ع) به نشانه اعتراض و البته امتناع از بیعت با یزید بن معاویه در نیمه شب 28 رجب سال 60 هجری قمری همراه با خاندان و بعضی از یاران خود پس از وداع با قبر جد بزرگوارش رسول مکرم اسلام(ص) از مدینه به طرف مکه حرکت کردند و هدف از خروجشان از مدینه را در وصیتنامه شان این چنین بیان فرمودند:  « ... و جز این نیست که برای اصلاح در میان امت جدم خارج شدم. می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کرده و به راه و روش جدم  رسول خدا(ص) و پدرم علی بن ابیطالب(ع) رفتار نمایم. کسی که به سوی خدا دعوت کند عمل نیک انجام دهد و بگوید از مسلمانان هستم، از خدا و رسولش جدا نمی شود... »

     امام حسین(ع) در سوم شعبان سال 60 هجری قمری (سالروز ولادتش) به مکه رسید و تا 8 ذیحجه، به مدت 4 ماه و 5 روز در مکه تشریف داشتند و در خانه عباس بن عبدالمطلب سکنی گزیدند. در این مدت مردم مکه و زائران خانه خدا که از اطراف آمده بودند به دیدار حضرت شرفیاب می شدند. مردم کوفه پس از اطلاع یافتن از مرگ معاویه و روی کار آمدن یزید بن معاویه، با توجه به این که متوجه دعوت یزید از امام حسین برای بیعت با وی و نیز امتناع و خودداری امام از بیعت با یزید شده بودند، نامه های زیادی به امام حسین نوشته و از حضرت دعوت به عمل آوردند. امام حسین(ع) پس از رسیدن 12000 هزار نامه از جانب کوفیان، مسلم بی عقیل(س) را در روز 15 رمضان به عنوان نماینده و سفیر خویش به سوی کوفه فرستاد.

     حضرت با رسیدن نامه مسلم بن عقیل مبنی بر بیعت مردم کوفه با وی و از سوی دیگر برای حفظ حرمت خانه خدا که تصمیم به قتل آن حضرت در حال احرام و انجام طواف گرفته بودند، حجّش را به عمرۀ مفرده تبدیل کرد و در روز سه شنبه 8 ذی الحجه به رغم مخالفت بسیاری از دوستان به سوی عراق روانه شد.

     در اینجا ذکر نقشه و راهنمای تصویری مسیر حرکت امام حسین(ع) از مدیته تا کربلا و وقایع تاریخی نهضت امام و نیز منازل و شهرهائی که در مسیر حضرت بوده و یا در آن مکان ها حضرت اُطراق کرده بودند خالی از لطف نیست، با توجّه به این که در این مسیر طولانی هر روز حوادث و اتّفاقات تازه ای رُخ می داد.     

+نوشته شده در چهارشنبه 22 مهر 1394 ساعت01:06 ق.ظ توسط "خلیل" | نظرات |