بلاغُ المبین


ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد
دل رمیـدۀ مــا را انیـس و مونـس شـد
      حضرت محمد(ص) بنابر مشهور در روز جمعه 17 ربیع الاوّل سال 570 میلادی یا به روایت اهل سنّت در روز جمعه 12 ربیع الاوّل همان سال در مکّه متولّد شدند. و چون در آن سال، دو ماه و چند روز قبل از میلاد آن حضرت، ابرهه با سپاه فیل سوارش جهت تخریب خانه خدا به کعبه حمله کرد، لذا بعداً آن سال به عامُ الفیل شهرت یافت، که این موضوع حملۀ ابرهه به کعبه را خداوند برای پیامبرش در سوره مبارکه فیل بیان نموده است.

     پدر حضرت محمّد، عبدُاللهِ بنِ عَبدُالمُطَّلب(ع) و مادرش آمنه بِنتِ وَهَب(س) که هر دو از قبیله بزرگ قریش بودند. پدر بزرگوارش عبدُالله، 2 ماه یا 7 ماه قبل از تولّد حضرت و مادرش آمنه، 2 سال و 6 ماه یا 6 سال پس از ولادت حضرت از دنیا رفتند و کفالت حضرت را جدّ بزرگوارش حضرت عبدُالمُطَّلب(ع) عهده دار شدند.

     ایشان در سنّ 25 سالگی و در سال 595 میلادی با حضرت خدیجه(س) بِنتِ خُوَیلِد و پس از رحلت حضرت خدیجه با همرسانی دیگر تجدید فراش نمودند. نتیجه ازدواج های حضرت فرزندانی بود که همه آنها فوت کردند به جزء حضرت زهراء(س) که سرآمد، گل سرسبد،  باقیات صالحات و کوثر پیامبر بود و نسل پیامبر(ص) هم از ایشان باقی ماند.

     حضرت در سنّ 40 سالگی و در روز دوشنبه 27 رجب  سال 610 میلادی در مکّه از طرف خداوند متعال به پیامبری مبعوث و پس از 23 سال رسالت و نبوّت در سنّ 63 سالگی و در 28 صفر سال 633 میلادی یا سال 11 هجری قمری در مدینه رحلت فرمودند.

طلوع نور نبوی بر عالَمیان مبارک باد


جهان سرسبز و خُرّم گشت از میلاد صادق
منــوّر قـلب عــالـم گشت از میــلاد صـادق
     امام جعفر صادق(ع) در موقع طلوع فجر روز جمعه 17 ربیع الاوّل سال 83 هجری قمری در مدینه متولّ شدند. پدر بزرگوارشان حضرت امام محمّد باقر(ع) و مادر گرامیشان حضرت اُمّ فَروَه(س) بودند.

     ایشان در سنّ 32 سالگی و در سال 115 هجری قمری و پس از شهدت پدرشان به امامت رسیدند و مدّت 33 سال امامت جامعه اسلامی را عهده دار بودند و بالاخره در سنّ 65 سالگی و در سال 148 هجری قمری در مدینه به شهادت رسیدند و در قبرستان بقیع در جوار مضجَع شریف عمو، جدّ و پدر بزرگوارشان مدفون شدند.

     ضمناً به جهت این که حضرت از تمام معصومین و ائمّه(ع) عمر بیشتری از خداوند متعال گرفتند، لذا ایشان را شیخُ الأئمّه نیز می گویند.
طلوع نور ولایت و امامت بر شیعیان مبارک


+نوشته شده در جمعه 4 دی 1394 ساعت09:22 ق.ظ توسط "خلیل" | نظرات |