بلاغُ المبین

آیتُ الله شیخ نمر باقر النّمر منادی حق
و حقیقت در عربستان اعدام شد


     وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ ای از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النّمر رهبر شیعیان این کشور خبر داد. به گزارش تابناک، شبکۀ العربیه اعلام کرد بر اساس بیانیۀ وزارت کشور عربستان، حکم اعدام شیخ نمر به همراه 46 متّهم دیگر که اغلب آنها تروریست معرفی شده‌اند امروز شنبه  در 12 منطقۀ در عربستان اجرا شده است.

     شیخ نمر باقر النّمر رهبر شیعیان عربستان است که در پی اعتراضات شیعیان این کشور در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد. در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی نمر النّمر را به دلیل اقدام علیه امنیت ملّی و محاربه، به اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن وی در اَنظار عمومی محکوم کرد. اجرای حکم شیخ باقر النّمر در یک سال گذشته بارها به تعویق افتاد و تلاش‌ های بین‌المللی فراوانی برای حمایت از این روحانی مبارز عربستانی صورت گرفته بود. با این حال وزارت کشور عربستان امروز اعلام کرد شیخ باقر النّمر هم در جمع 47 نفری بوده که صبح امروز در عربستان اعدام شدند. وزارت کشور عربستان اعلام کرد که این 47 تن به اتّهام ارتکاب جرایم تروریستی اعدام شدند.
 

     دستگاه قضایی عربستان پیشتر علیه این افراد که نامی از آنها برده نشده حکم اعدام صادر کرده بود و امروز این احکام اجرا شده است. برخی از افرادی که علیه آنها احکام اعدام صادر شده بود از اعضای گروه‌ های تندرو از جمله داعش و القاعده هستند و در میان محکومان معترضان به سیستم حکومتی آل سعود نیز دیده می‌شوند.  در میان افرادی که وزارت کشور عربستان می‌گوید آنها را اعدام کرده فارس آل شویل الزّهرانی نیز به چشم می‌خورد که از اعضای شناخته شده القاعده در عربستان به شمار می‌رود.
دولت عربستان شیخ باقر النمر رهبر شیعیان این کشور را اعدام کرد
     سه ماه پیش و در 15 اکتبر سال 2015 میلادی بود که وزارت کشور عربستان با امضای محمد بن نایف، ولیعهد این کشور حکم اعدام شیخ نمر باقر النّمر روحانی مبارز شیعه عربستانی را تأیید کرد، که این به معنای مجوّز به وزارت کشور برای اعدام شیخ نمر تنها با امضای سلمان بن عبدُالعزیز پادشاه عربستان برای اجرای حکم اعدام بود. حکم اعدام شیخ نمر بارها از سوی سازمان‌ های حقوق بشری محکوم شده و از عربستان خواسته شده بود که این حکم را اجرا نکند.+نوشته شده در شنبه 12 دی 1394 ساعت09:38 ب.ظ توسط "خلیل" | نظرات |