تبلیغات
بلاغُ المبین - چرا هنگام شنیدن نام « قائم » بلند می شویم...؟!

بلاغُ المبین

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا قائِم آلِ مُحَمَّد

     یکی از وظایف عاشقان و شیفتگان حضرت ولی عصر(عج) آن است که چون بیاد او می افتند و یا نام آن حضرت را می شنوند، نسبت به ایشان اظهار ارادت نموده، قیام کنند و از جای خود به پا خیزند.

     از امام صادق(ع) سؤال شد: چرا با شنیدن نام « قائم » باید از جای برخیزیم و قیام کنیم؟ حضرت فرمودند: « چون برای آن حضرت غیبت طولانی ای هست و این لقب یاد آور دولت حقّۀ آن حضرت و ابراز تأسف بر غُربت او می باشد. لذا آن حضرت از شدّت محبّت و مرحمتی که به دوستانش دارد، به هر کسی که حضرتش را با این لقب یاد کند، نگاه محبّت آمیز می کند و از تجلیل و تعظیم آن حضرت است که هر بنده خاضعی در مقابل صاحب عصر و زمان خود  هنگامی که به سوی او بنگرد از جای برخیزد و قیام نماید. پس باید برخیزد و تعجیل در امر فرج مولایش را از خداوند مسألت نماید »

     علاوه بر حکمت ذکر شده، حکمت اجتماعی و عمل گرایانۀ آن نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد. آمادگی افراد در هر آن، برای قیام و مبارزه و جهاد در راه تحکیم عدالت جهانی و حفظ حقوق انسان ها، اهمیت زیادی دارد.
     شیعۀ منتظر و بلکه هر مسلمانی در عصر غیبت، باید همواره دارای چنین هدفی باشد و در راه تحقّق آن به طُرق گوناگون بکوشد و تا آنجا این آمادگی را داشته باشد و ابراز دارد که هرگاه نام پیشوای قیام « حضرت قائم » ذکر می شود، به پا خیزد و آمادگی همه جانبۀ خویش را نشان دهد و نیز این آمادگی را همیشه به خود و دیگران تلقین کرده و تحکیم بخشد.


+نوشته شده در سه شنبه 19 بهمن 1395 ساعت05:50 ق.ظ توسط "خلیل" | نظرات |